HOMEOPATİ

”Benzeri benzerle tedavi etmek” olarak isimlendirilen ilkelere dayanan tedavi metodudur. Homeopati kelimesi ‘homoion’ benzeri ve ‘pathos’ acı çekme kelimelerinden türetilmiştir. Homeopati tarihte ilk defa doktor, kimyager ve eczacı olan Dr. Samuel Hahnemann(1755-1843) tarafından kurulmuş ve geliştirilmiştir.Yaklaşık 200 senedir klinik ve deneysel olarak doğruluğu gösterilmeye devam eden Homeopati, tedavinin yumuşak ve etkili olduğu bir sistemidir. İlaçlar özel standartlarda doğal maddelerden oluşur ve vücudun kendi kendinin iyileştirme gücünü aktive ederek çalışırlar.

DÜNYADA HOMEOPATİ

Dünyadaki bir çok ülkede homeopati yasal tanımı oluşmuştur. Homeopati Orta ve Güney Amerika (Brezilya, Şili, Kolumbia, Kosa Rika, Ekuvador, Meksika) , Asya (Hindistan, Pakistan, Sri Lanka) ve Avrupa (Belçika, Bulgaristan, Macaristan, Litvanya, Portekiz, Romanya, Rusya, İngiltere) da devlet tarafından tıbbın bir sistemi yada bir uzmanlık alanı olarak kabul edilmiştir. Brezilya, Hindistan, Meksika, Pakistan, Sri Lanka ve İngiltere de sağlık sigortası sisteminin içine dahil edilmiş ve karşılanmaktadır.  Hindistan, Pakistan ve Sri Lanka da homeopatinin yasal konumu klasik tıp ile aynı düzeydedir ve bir çok hekim hem homeopati hem de klasik tıp uzmanlığına aynı anda sahiptir. Ayrıca temel sağlık hizmetini veren çoğu hekim bir homeopati uzmanıdır. Hindistan da sadece 100.000 üzerinde homeopatik hekim çalışmaktadır. Yapılan en son araştırmaya göre Avrupada halkın %30 u tedavi için  homeopatik ilaç kullanmaktadır.

Avrupa Birliğinde tamamlayıcı tıp meslekleri içinde en düzenli ve örgütlü olan homeopatidir. AB de homeopatik ilaçların tanınması ve satışı mecbur kılınmıştır. 1999 yılında, hastalar için en garantisi doğru bir şekilde eğitilmiş ve sınırlarının farkında olan, etik kuralları bilen ve bir kontrol mekanizması olan profesyonel homeopat hekimler tarafından tedavi edilmektir açıklaması yapıldı. Fransa, Almanya, Polonya ve İspanya da homeopati eğitimi üniversiteler tarafından da verilmektedir. Diğer Avrupa ülkelerin de ise özel kuruluşlar sertifika eğitimini vermektedir.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret190878