KAYROPRAKTİK

Kayropraktik hekimleri sırt ve boyun ağrıları uzmanlarıdır. Tüm gelişmiş ülkelerde, sırt ve boyun ağrıları çalışan yetişkinlerde en sık karşılaşılan rahatsızlık nedenidir ve hem birey hem toplum için çok yüksek maliyete mal olmaktadır. Kayropraktik hekimleri bu tür rahatsızlıklar ve omurilikle ilgili tüm diğer rahatsızlıkların tedavisinde, hem bireyin hem de toplumun yararına, destek verebilen yetkin kişilerdir. Fakat kayropraktik mesleğinin bunun ötesinde de faydaları vardır.

Kayropraktik, bedenin kendi kendini iyileştirebilmesini sağlayan doğal iyileştirme gücünü vurgulayan temel sağlık bilim dalıdır. Bu tedavi yöntemi, sinir kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarının tanısı, tedavisi ve korunması/önlem alınması ve bu rahatsızlıkların sinir sistemine ve genel sağlığa etkisi ile bağlantılıdır.

Kayropraktik hekimleri özellikle vertebralarda oluşan subluksasyonlara odaklanmaktadır. Subluksasyon, fonksiyonel ve/veya strüktürel/yapısal ve/veya patolojik eklem değişimlerinden oluşan bir komplekstir.

Kayropraktik hekimleri omurgada, pelviste ve ilgili eklemlerde subluksasyon adı verilen rahatsızlıkları öncelikle kayropraktik yöntemlerine has omurga manipulasyonları ile düzelterek tedavi etmeye çalışırlar.

Kayropraktik uygulamaları medikal ve bulgu esaslı araştırmalarla yürütülmektedir. Bunun anlamı da en kullanılabilir bulgu dikkate alınır ve sağlık sunumunun pratik uygulamasına çevrilir. Nöromuskuler-iskelet sistemi rahatsızlıklarının güncel tedavisi için doğru uygulama, sırasıyla sistematik incelemeler, rastgele kontrollü denemeler, cohort çalışmaları, olgu-kontrol çalışmaları, olgu raporları, makale veya teşhisler, hayvan testleri ve laboratuar çalışmaları, en uygun medikal değerlendirme en yakın mevcut sonuçları dikkate almaktır.

Kayropraktik ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya ve bütün Avrupa ekonomi birliği ülkelerinde tanınmış, lisanslı temel sağlık mesleğidir. Ürdün, Mısır, Lübnan, Suudi Arabistan, Fas, Kıbrıs ve Yunanistan gibi Akdeniz ve Arab ülkelerinde dahi tanınmıştır. Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) bağlı Dünya Kayropraktik Federasyonunun (WFC) listesinde toplam 89 üye kayıtlıdır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre tıp ve diş hekimliğinden sonra gelen temel sağlık hizmeti veren medikal bir meslek dalıdır.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret191860