NEFES TERAPİSİ

NEFES TERAPİSİ

Nefes almanın faydaları hakkındaki bilgilerimizin çoğu, eski Doğu felsefelerinden gelmektedir. Bilinçli nefes almanın gücü Doğuda yüzyıllar boyunca manevi aydınlanmanın bir aracı olarak kullanılmıştır. Akıl-beden-Ruh bağlantısına olan ilgi ve bu alandaki araştırmalar Batı’da henüz yeni gelişmeye başlamıştır.

Batılı araştırmacılar nefes alışkanlığını değiştirmenin, zihinsel ve duygusal durumları değiştirebileceğini keşfetmişlerdir. Evet, nefes alışımızın derinliğini, ritmini ve hızını değiştirmek suretiyle vücut kimyamızı, görünüşümüzü, tutumumuzu ve alışkanlıklarımızı değiştirebiliriz. Ve bu değişiklikleri yaparken, bakış açımızı kendimizi daha olumlu bir akıl-beden durumuna adayacak şekilde değiştirir ve yaşantımızı hızlı bir şekilde iyileştirebiliriz. Açıkçası Nefes ; sağlığımızı, duygusal durumumuzu ve zihinsel açıklığımızı iyileştirmek için kullanma becerisi öğrenerek yararlanabileceğimiz bir araçtır.

Fiziksel bir bakış açısıyla bakacak olursak, nefesimiz yaşam ile olan bağımızdır. Çoğu insan, nefes alıp vermekle sağlıklı olduğunu sanır. Ancak gerçek şudur ki, derin ve tam olarak nefes almadığımız takdirde vücudumuz ihtiyacı olan oksijeni alamaz. Oksijen hücreleri besler ve yeteri kadar nefes alamayan pek çok insan ise hücrelerini oksijenden yana açlığa mahkûm eder. Bu kadar insanın kendini sürekli yorgun hissetmesine şaşmamak gerekir. Bu bizim meşgul dünyamızda gerçek bir sorundur. Oysa çözüm nefes alışkanlığının bilinçli olarak yeniden yönlendirilmesi kadar basittir. Nefes alışkanlığı yeniden programlanabilir ve solunum kasları yeniden eğitilebilir.

Bilinçli Nefes Almanın Faydaları

Bilinçli nefes almanın pek çok olumlu etkisi vardır. Yapılan bir araştırma her gün aldığımız toksinlerin yüzde %70 'inin nefes ile atıldığını ortaya koymuştur! Derin, tam nefes aynı zamanda iç organlar ve karın kaslarına masaj yapar ve güçlendirir.

Yine araştırmalar göstermiştir ki, diyafram nefesini öğrenen kalp hastaları kalp sağlıklarını önemli ölçüde iyileştirmişlerdir. Araştırmacılar yüksek tansiyon bulguları ve endişenin bilinçli nefes alma ile hafifletilebildiğini kanıtlamışlardır. Etkin nefes almanın fiziksel faydalarının yanı sıra, bazı özel nefes alma teknikleri duygusal strese de yöneltilebilir.

İnsanların yaklaşık %90’ının nefes kapasitelerinin ortalama %30'u ile yaşamlarını sürdürmektedirler. Nefes alışları kısıtlı olan bu insanların hayatları kısıtlanmaktadır. Peki bu kısıtlamalar nasıl başlamaktadır ?
Hoşumuza gitmeyen bir duyguyu kabullenmekten kaçınmak için nefesimizi tuttuğumuz zaman ortaya çıkar. Nefesimizi tutarak duygularımızı durdururuz ( dondururuz) ki bunlar baskılanır ve bilinçaltımızda saklanır. Bu duyguları baskılamaya devam etmek büyük bir enerji gerektirir ve bedenimizde kronik gerginliğe yol açar. Fiziksel olarak bunlar hayati bir enerji unsurundan mahrum edilmişlerdir.

İlişkilerde ömür boyu süren meydan çatışmalarının çözümlenmesinden, bağımlı insanların bağımlılıklarından tamamen kurtulmasına kadar çok değişik etkileyici sonuçlara şahit olmaktayız. Bilinçli nefes çalışmalarının, semptomları tedavi etmenin aksine nedensel düzeyde etki gösterdiği sonucuna vardık.

Mucize Nefes, zihinsel ve duygusal travmaların saklandığı bilinçaltı dünyamıza ulaşmak için fiziksel şeklin ötesine geçen yoğun bir süreçtir. Pek çok araştırmacı bu bastırılmış materyalin yaşamda optimal performanstan daha azı ile yetinmemize neden olduğuna inanmaktadırlar. Bu içsel dokularla bir kez meşgul olmaya başladığımızda, daha fazla tatmin ve doyum ile yaşayabiliriz. Uzun zamandır var olan travmayı çözebildiğimizi, daha önceki sınırlarımızın ötesine geçebildiğimizi, kesin bir bilinç düzeyine vakıf olabildiğimizi keşfederiz. Bilinçaltımızdaki kısıtlamaları temizledikten sonra, ruhumuz ile temasa giden yol açıktır artık. Bu temas mistik deneyimlere, büyük bir içsel aydınlanmaya ve her şeyin tekliğinin, farkındalığın da artışa neden olur. Bu deneyimler algılarımızı değiştirir ve stresi çözer.

Nefes alışkanlığını yaşamlarımızı nasıl yaşadığımıza dair bir metafor olarak düşünün. Nefes alışımızı kısıtlarken, duygusal yanıtlarımızı boğup bastırırken, aynı şekilde yaşamlarımızı da kısıtlarız. Zihnimizi odaklar ve nefesimizi yönlendirirsek, kendimizi daha engin ve sağlıklı bir yaşam deneyimine açmış oluruz.

Nefes tüm bunları nasıl yapar?

Birçok kadim bilgi havanın ‘Prana” —yaşam gücü enerjisi— taşıdığından bahsederdi. Bunun her yerde olduğunu ve güneş ışığına maruz kalarak ve bu enerjiyi muhafaza eden besinleri tüketerek bedenlerimize girmesine izin verdiğimizi söylerlerdi.

Mucize Nefes sayesinde Prana’nın bedenimize büyük miktarlarda alındığına ve bedenin elektromanyetik alanını değiştiren güçlü bir pozitif enerji titreşimi ürettiğine inanıyoruz. Evrensel yükseltme yasası aracılığı ile negatif enerji pozitif enerjiye yükseltilmektedir. Yaşam gücü enerjileri bedenimize girerken, duygular ayağa kaldırılır. Titreşimdeki değişiklik nedeniyle travma kalıcı bir şekilde temizlenir ve artık enerji alanında kalamaz. Artık analize, geçmişteki konulara dönmeye, ya da bir şeyleri ‘tamir etmeye” ihtiyaç yoktur. Bir travma ya da özel bir konu çözümlendikten sonra, zihin sakinleştirilmiştir ve ruh ile temas daha açık hale gelir. Bu gerçekleşirken, kim olduğumuzu hatırlarız. Kim olduğumuzu hatırlarsak, daha farklı davranır ve dünyamız ile daha farklı etkileşiriz. Biz değiştiğimizde, etrafımızdaki dünya da değişmiştir.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam1
Toplam Ziyaret194213