HOMEOPATİ NEDİR ?

Homeopati Nedir ?...

”Benzeri benzerle tedavi etmek” olarak isimlendirilen ilkelere dayanan tedavi metodudur. Homeopati kelimesi ‘homoion’ benzeri ve ‘pathos’ acı çekme kelimelerinden türetilmiştir. Homeopati tarihte ilk defa doktor, kimyager ve eczacı olan Dr. Samuel Hahnemann(1755-1843) tarafından kurulmuş ve geliştirilmiştir.

Yaklaşık 200 senedir klinik ve deneysel olarak doğruluğu gösterilmeye devam eden Homeopati, tedavinin yumuşak ve etkili olduğu bir sistemidir.

İlaçlar özel standartlarda doğal maddelerden oluşur ve vücudun kendi kendinin iyileştirme gücünü aktive ederek çalışırlar. Homeopatide önemli olan sırf hastalığın belirtilerini (mesela; kusma, ishal vs.) yok etmek değil, bu belirtilerin kaynağını bulup, onu tedavi etmek. Yani hastalık değil, hastanın kendisi tedavi edilir.

Başarılı bir tedavi için ruhumuzu, zihnimizi ve vücudumuzu bir bütün olarak görmek gerekmektedir. Hastalığın geçmişi ve de hastanın ruhsal durumu, bir ile iki saat arasında sürebilecek bir görüşme sonunda tesbit edilir.

Hastalığın kaynağı bir dış etkenden (mesela; kaza) gelmiyor ise, hastalığın başlangıcı genel olarak ruhsal ve/veya zihinsel bozuklukdan dolayı oluşmuştur.Eğer ruhsal olarak bir insan mutlu ve dayanıklı ise, iç gücü (bağışıklığı) o kadar kuvvetlidir ki hasta olamaz. Benzeri benzeri ile tedavietme:

Benzeri benzerle tedavi etmeye ÖRNEK ; Buna örnek olarak kahveyi verebiliriz. Kahve kalp çarpıntısı ve uykusuzluğa sebep olur. Bu nedenle kalp çarpıntısı ve uykusuzluğa sebep olan hastalık kahvenin yüksek sıvılaştırılmış formu ile tedavi edilebilir. Aynı şekilde yemek yapmak için soğan doğrarken kişinin gözleri yaşarır ve burnu akar. Buna benzer rahasızlığı olana soğan tentürü verilirse hasta iyi olur.

 

Kaynak : www.homeopatiturk.net


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret190877