SÜT ve SÜT ÜRÜNLERİ

İlerlemiş yaşlarda yaşanan düşmelere bağlı kalça kırıkları ve osteoporoz(kemik erimesi) , pastörize edilerek paketlenen süt ve süt ürünlerinin yaygın bir şekilde ve bolca tüketildiği toplumlarda daha sık görülüyor. Örneğin Amerikalı kadınlar ,Yeni Gine’li kadınlara göre 30-32 kat daha fazla (sanayi tipi) inek sütü içmelerine rağmen ,Amerikalılarda 47 kat daha fazla kalça kırığı vakalarına rastlanıyor. Kalça kırığı görülme sıklığı ve süt ürünleri tüketiminin bir çok ülkeyi kapsayan analizinde , süt tüketiminin gözlenen kalça kırığı vaka oranlarıyla istatistiksel bir bağı olduğu gözlenmiş.

Osteoporozun klinikte tesbitiyle ilgili nedenleri anlamak için “negatif kalsiyum dengesi” kavramını anlamak gerekiyor.Diyelim ki günde yaklaşık 1000 mg kalsiyum alıyorsunuz. Alınan kalsiyumun yaklaşık üçte biri vücut tarafından emilebilir. Yani alınan miktarın 300 mg’ı emildiğinde , kalan 700 mg sindirim yolunda kalıyor ve dışkı ile atılıyor.

Negatif kalsiyum dengesi oluşması, sindirim yoluyla emilen kalsiyum miktarından daha fazla miktarın idrarla ve gaitayla dışarı atılması demektir. Pozitif kalsiyum dengesi ise dışarı atılandan daha fazla miktarda kalsiyumun vücut tarafından emilmesi anlamına gelir. Negatif denge zaman içinde kemik kaybına yol açar , çünkü idrar ve gaita yoluyla yüksek miktarda kalsiyum atıldığında, vücut tesbit ettiği kalsiyum açığını başlıca kalsiyum depomuz olan kemiklerimizden karşılar.

Kalsiyum vücudumuzda %99 oranda kemiklerimizde ve dişlerimizde depolanmıştır.Geri kalan %1 ise vücudun kalp ve damar sistemi gibi diğer hayati organların işleyişinde kullanılmaktadır. Vücudumuzdaki kalp ve damar sisteminde kullanılan %1 lik kalsiyumun azalması, kişinin yaşamını tehlikeye sokabilecek kadar hayatidir. Böyle bir durumda vücut kalsiyum kaybettiğini düşünerek, açığı takviye etmek için kemiklerimizden kalsiyum çekmeye başlar.

Geniş çaplı araştırmalar sonucunda , osteoporozun az kalsiyum alımı neticesinde değil , idrar ve gaita yoluyla aşırı kalsiyum kaybına yol açan yanlış beslenme faktörleriyle ilişkili olduğunu ortaya çıkarmıştır.İdrar yoluyla aşırı kalsiyum atılması ,zaman içinde kalsiyum rezervlerimizin sürekli olarak kullanılması ve buna bağlı osteoporozun birincil nedenidir.

İdrarla kalsiyum kaybına neden olan besinsel faktörler: Hayvansal protein, tuz , kafein, rafine şeker, alkol ,nikotin ,aliminyum içeren mide ilaçları , antibiyotik ,steroid ,tiroid hormonu gibi ilaçlar , A vitamini tamamlayıcıları…

Hayvansal protein alımı kanda ağır bir asit yüküne neden olur.Bu durum,kan asiditesini nötralize etmek için kemiklerden kalsiyum salınmasına yol açan bir dizi reaksiyonu tetikler. Hayvansal ürünlerde bulunan sülfür bazlı amino asitler ,böbreklerde asit üretimine ve bunun sonucunda da yukarıda bahsi geçen mekanizma vasıtasıyla kalsiyum kaybına neden olurlar.

ÜLKE                 HAYVANSAL PROTEİN ALIMI               KALÇA KIRIĞI ORANI                                      

                            (Yaklaşık Günlük Gr)                     (100.000 KİŞİ İÇİNDE)      

Güney Amerika             10,4                                                  6,8

Yeni Gine                      16,4                                                  3,1

Singapur                       24,7                                                 21,6

Hong Kong                    34,6                                                 45,6

İsrail                             42,5                                                  93,2

Hollanda                       54,3                                                  87,2

İngiltere                       56,6                                                118,2

Danimarka                    58                                                   165,3

Norveç                          66,6                                                190,4

ABD                              72                                                   144,9

Yeni Zellanda               77,8                                                119

Bu bakış açısıyla, şüphesiz en iyisi süt ürünlerinin tüketimini minimumda tutmaktır. Süt ürünlerini tüketmemek için tek neden negatif kalsiyum dengesi de değildir üstelik. Örneğin süt ürünlerindeki laktoz ve iskemik kalp hastalığı arasında ,süt ürünleri gibi hızlı büyümeye neden olan yiyeceklerle kanser oluşumu ve gelişmesindeki artış arasında da klinik deneylerle desteklenebilen istatistiki bağlantılar tesbit edilmiş.

İnek sütü, hızla büyüyen BUZAĞI’sı için “tasarlanmış” olan harika bir gıda , fakat yukarıda bahsedildiği gibi hızlı büyümeye neden olan yiyecekler kanseri tetikler ve ne yazık ki gelişimini hızlandırır. Ayrıca çoğumuz sütte bulunan laktoza toleranslı değilizdir. Süt ürünlerini iyi bir şekilde sindiremeyen laktoza toleranssız kişiler çektikleri pek çok gastrointestinal yakınmalara rağmen , ne yazıktır ki süt ürünleri tüketmezlerse bir şekilde kemiklerini kaybedeceklerine inanmalarına yol açan medya baskısına maruz kalıyorlar.

Resmi sağlık otoriteleri ağızdan günde 1000-1500 mg. kalsiyum almamızı öneriyor.Bu kalsiyumu sadece sütten değil, aşağıdaki bitkisel ve hayvansal gıdalardan da alabiliriz ;

BAZI YİYECEKLERİN 100 KALORİSİNDEKİ KALSİYUM MİKTARI (mg)

Şalgam Yeşilliği                      1,055

Collard Yeşilliği                         559

Lahana                                    455

Kıvırcık Salata                          257

Tofu                                         236

Süt                                          194

Brokoli                                     182

Susam Tohumları                     170

Soya Fasulyesi                        134

Hıyar                                       108

Karnabahar                              88

Havuç                                       63

Balık                                         38

Yumurta                                   32

Yukarıdaki tabloda da açıkça görüldüğü üzere süt ve ürünleri sanılanın aksine kalsiyumdan o kadar da zengin değiller, o zaman kemik kaybetmek riskine ne gerek var?

 

 

Kaynak ; "Dr.Mehmet Öz'ün önsözü ile Yaşamak İçin Ye" Dr.Joel Fuhrman PRESTİJ YAYINLARI


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret191860