YÜKSEK FRUKTOZ ŞURUBU (HFCS)

Amerikan Hükümeti kendi çiftçisini desteklemek amacıyla Mısır’a çuval başına destek vermektedir. Birim alandan daha yüksek gelir elde etmek isteyen Amerikan çiftçisi ise Mısır üretiminde gübre olarak fosil yakıttan elde edilen Amonyum Nitrat kullanmaktadır. Günümüzde üretilen sentetik nitrojenin yarısından fazlası mısır için kullanılmaktadır çünkü mısırlar bu enerjiyi diğer bitki türlerine nazaran çok daha verimli kullanmaktadır. Bu yoğunlukta kullanılan nitrojen topraktaki ve havadaki nitrojen dengesini geri dönüşümsüz olarak bozmaktadır.

Peki tüketim miktarından daha fazla üretilen mısırlar ne olacaktır ? İşte burada kimya sanayi devreye girer ve mısır nişastasından elde edilen şurubun içindeki glikoz, enzimatik (izomeraz) yolla belli oranda fruktoza dönüştürülür. Bu işlem sonucu oraya çıkan ürüne yüksek fruktozlu mısır şurubu veya sanayide söylendiği şekilde “high fructose corn syrup- HFCS” denilir. Mısırın rafinesinden elde edilen tek mamul yüksek mısır şurubu (HFCS) değildir.Düzinelerce farklı çıktıdan bir kısmı ; yapıştırıcı, mantolama maddesi ,endüstri plastiği ,sabitleştirici, kalınlaştırıcı ,jel ve gıdalar için kıvam kontrol aracı vs. elde edilir.

Bu kimyasal işlem sonucu elde edilen HFSC isimli bileşik bir fruktoz türevi olmakla birlikte tabiatta doğal olarak bulunmamaktadır. Fruktozu doğal yollardan, genelde yediğimiz meyve ve sebzelerden alabiliriz. Bunun vücuda bir zararı yoktur. Aksine vücudumuzun glikozu işlemesine yardımcı olması açısından faydalıdır da diyebiliriz. Fakat mısır nişastasından kimyasal yollarla elde edilen ve doğal olmayan yüksek fruktoz şurubu (HFCS) vücudumuz tarafından tanınmamaktadır. HFCS ‘nin Fruktoz şurubu olarak adlandırılması gıda sanayindeki dev firmaların tüketicilerin zihinlerini karıştırmak ve iki madde arasındaki farkın gözden kaçırılmasına yönelik bir aldatmacıdır.

Mutfağınızdaki gıda etiketlerini okursanız Yüksek fruktoz ( HFCS) ‘nin her ürüne sızdığını görürsünüz.Yalnızca kolalı-gazlı içeceklerinizde ve abur cuburlarınızda değil, aynı zamanda meyva suyuna, hazır kahvelere,ketçapa ,hardala, ekmeklere, tahıllara, çeşnilere, krakerlere, sosislere,bisküvilere ve hamburgerlere de kendisini dahil ettiğini görebilirsiniz.

Tükettiğimiz gıdalar ile aldığımız glikoz, kan şekerimize karıştığı zaman, vücudumuz insülin salgılayarak dengeyi sağlamaya çalışır. Eğer, şeker yerine fruktoz (HFCS) tüketirsek, yüksek fruktozun vücudumuzda işlendiği yerin karaciğerimiz olmasından hareketle, karaciğerimiz, tükettiğimiz yüksek fruktozu şeker olarak kullanmaya yetişemediği için yüksek fruktozu yağa dönüştürür ve bu yağlar kanımıza yüksek oranda trigliserit olarak yansırlar.

Yüksek Fruktoz (HFCS) vücudumuza zararları:

1. Yüksek Fruktoz (HFCS) kanda yüksek trigliserite neden olur ve damar tıkanıklıklarına dolayısı ile kalp hastalıklarına yol açar.

2. Ortamda ki aşırı yüksek fruktoz (HFCS) , vücudumuzun doyma alarm sistemini yanıltır ve bize daha açmışız hissini verdiği için biz yeterli gıdayı almış olsak bile açlık hissimiz dinmediği için yemek yemeğe devam etmemize neden olur. Bu, vücudunuzun kilo alma nedenlerinden biridir ve obeziteye neden olmaktadır.

3. İnsülin, kanımızda glikoz halinde bulunan şekerin, vücut hücrelerinde daha sonra enerjiye dönüşebilecek şekilde depolanmasına yardımcı olan ve pankreas tarafından üretilen bir maddedir. Eğer vücudumuzda insülin üretilmesinde veya insülinin gerektiği gibi kullanılmasında bir aksama varsa, bu şeker hastalığına yol açar. İnsülin bir açıdan hücrelerimizin kapısını, enerjiye dönüşecek glikozu depolamaları için, açmaya yarayan anahtardır. Eğer hücrelerimiz, bu anahtarla açılamıyorsa, insülin hücrelerimizi açmaya etkili olamıyor demektir. Bu olaya da “insülin direnci” denir. İşte aşırı yüksek fruktoz (HFCS) tüketimi ensülin direnci denilen bu olaya da neden olabilir.

Mısır nişastasından elde edilen Ve karışımın içinde ki yüksek fruktoz yüzdesine göre HFCS kısaltmasının önüne rakamlar konur. Örneğin bugün, Türkiye de en çok kullanılanı, içecek sanayinde kullanılanı HFCS55’dir (Bu karışımda %55 fruktoz %42 de glikoz vardır) Artık günümüzde ambalajlanmış gıdaların neredeyse tamamının içeriğinde glikoz veya yüksek fruktoz (HFCS) bulunmaktadır.

Hükümetler obeziteye karşı savaş açtıklarını söylerken , pancar ekimine kısılama getirmekte ve daha ucuz olan yüksek fruktoz(HFCS) kullanımına karşı herhangi bir önlem almamaktadırlar.

Tüketiciler olarak bizler gıda sanayinin önümüze koyduğu “doğal olmayan gıdaları” tüketmekten kaçınmalı , mümkün olduğu kadar doğal gıdalarla beslenmeliyiz.


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret190875