YEDİĞİNİZ TAVUĞA DİKKAT

Bu yazının amacı reklam değil bilgilendirmedir!..

Entegre tesislerde kesilen tavuklar  sağlıklı gıda olarak tüketicilere sunulur. Peki ”Hijyenik olarak” uygun olan bu tavuklar nasıl yetiştirilip  kesiliyor  hiç merak ettiniz mi?

Tavuk firmaları öncelikle kuluçkahanelerinde genetik özellikleri ile oynayarak  ürettikleri “hızlı büyüyen” ırklar oluştururlar.Günümüz şartlarında broiler tavukların  kesime gelme süresi  42 gündür. Yani sizin anlayacağınız yumurtadan çıkan civciv 42.gün sizin sofranızda yerini almaya hazır hale gelir..

Civcivin kümese konulmasından itibaren  yemeğe başladıkları yemlerin rasyonları (içerik ve oran) yem fabrikalarında hazırlanır. Tavuk kesimhanelerinde iç organ,tüy,kafa,ayak ,kan   gibi ortaya çıkan  atıklar Rendering (dev düdüklüler olarak tarif edebileceğimiz pişirme birimleri) ünitelerinde pişirildikten sonra kurutulup ufalanır ve  un haline getirilir ve   %25 oranında , tavuklara verilecek  yeme katılır.Kesilen atalarının etini yiyen civcivlerin hastalanmaması  için de, bu yemlerin içeriğine çeşitli antibiyotik ve kimyasallar eklenir.

Kesimhaneye gelen tavuklar işçiler tarafından ayaklarından otomatik yürüyen bantlara asılır. Bu bantlarda ilerlerken  başları hafif elektrikli bir suya sokularak tavuk sersemletilir ve otomatik bir bıçak tavuğun boynuna bir kesik atar. Daha sonra da bir çatala sıkışan başları kopartılır.(Bu işlemler hiçbir şekilde İslami kesim şartlarını sağlamamaktadır.)

Tavuğun tüylerinin kolay yolunması için iç organları ile sıcak suyun içine daldırılır ve tüy yolma makinesine girer.Bu yöntem kuru yolmaya göre işçilik maliyetini azalttığı için tercih edilir.

Daha sonra makinelerde iç organları çıkartılan tavuklar soğutulmak üzere buzlu su havuzlarında dolaştırılır. Bu soğuk su havuzlarında dolaşan tavuklar yaklaşık %5 su emeler ve ağırlıkları artar.(paketli piliçlerin tabaklarının altında su emen petlerin bulunma nedeni bu sırada tavuğun emdiği suyun tahliye edilirken tüketiciyi görsel olarak(!) rahatsız etmemesini sağlamaktır.)Yani sizin aldığınız ağırlıktaki tavuk %5 sıvısını dolayısıyla gramajını(!)bu petlere akıtır, isterseniz tencereye koymadan tavuğunuzu tartarak bu durumu teyit edebilirsiniz.

Hava ile soğutma yapılan tavuklar ise yaklaşık %3-5 su kaybederler.

Peki hijyenik olarak “uygun” etiketli  ancak içerik olarak hiç de sağlıklı olmayan bu tavukları yemeye mahkum muyuz? Ben bugüne kadar mahkum olduğumuzu zannediyordum.

ŞİRİNCAN PİLİÇ ‘in Genel Müdür Nevzat Elaldı ile yaptığımız sohbetten sonra İşletmesini gezme fırsatım oldu. İşletmenin diğer entegre tesislerden hijyen olarak  herhangi bir farkı yoktu yani tüm hijyen kurallarına uygundu.

Benim asıl ilgimi çeken farklar ;

  • tavukların 80 günde kesime gelmesi , (bu daha çok yem tüketmesi anlamına geliyor)
  • yem rasyonlarında herhangi bir kesimhane atığının bulunmaması ,(yem daha pahalı oluyor)
  • tavukların tamamen doğal yemlerle beslenmesi
  • her tavuğun tek tek kesilmesi-islami şart..  (işçilik maliyeti daha yüksek)
  • kuru yolma yapılması (işçilik maliyetini artırıyor)
  • havayla soğutulması ( ağırlık kaybettiğinden fire zararı oluşuyor)

Bütün bu zararları göze alarak sağlıklı ve doğal tavuk üreten ŞİRİNCAN PİLİÇ  piyasada ki rakipleriyle fiyat olarak mücadele ediyor. Sağlıklı ve doğal tavuk yemek isteyen herkesle bu bilgileri paylaşmak istedim.


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret190877