ANTİBİYOTİKLER MASUM DEĞİL

    İlaç firmaları birçok ilaçta olduğu gibi antibiyotiklerde de eczane ve doktor kampanyaları düzenler. Doktorlar “Tıbbi Mümessiller” tarafından sık sık “ziyaret” edilir ve firmalar tarafından yazdıkları reçeteler “takip” altında tutulur. Eczaneler ise ilaç firmaları tarafından  IMS raporları vasıtasıyla takip edilir. ( IMS,Türkiye İlaç Pazarı'ndaki ilaç ruhsatlı ürünlerin ecza depolarından serbest eczanelere yapılan satışlarının, aylık ve net olarak ölçülmesini sağlayan bir bilgi kaynağıdır.)  İlaç firmaları tarafından düzenlenen bu kampanyalar gereksiz ilaç tüketimini ve kullanımını körükler.

Antibiyotikler esasen bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ilaçlardır. (virüsler ve mantarlar üzerine tedavi edici etkileri yoktur.Yani Grip ve Viral üst solunum yolu rahatsızlıklarına antibiyotiklerin bir etkisi yoktur.) Ülkemizde doktora başvuran hastalara reçete edilen ilaçlar arasında antibiyotikler ve ağrı kesiciler ilk sıralarda yer alır.

Antibiyotikler sayesinde günümüzde bir çok enfeksiyon hastalığı rahatlıkla tedavi edebilir olmasına rağmen, mikropların antibiyotiklere karşı direnç geliştirmeleri nedeniyle normalde etkili olmasını beklediğimiz bir antibiyotik, tedavide etkisiz kalabilir. Bilinçsiz antibiyotik kullanımı antibiyotiklere karşı bakterilerin direnç geliştirmesini kolaylaştırır. Antibiyotiklere karşı geliştirilen bu direnç mekanizmalarından dolayı bazı bakteri türlerinin tedavisinde başarısız olunur ve bu durum ciddi sorunlar yaratır. (Hastane ölümlerinin en önemli sebeplerinden biri hastane enfeksiyonlarıdır.Yatan hasta tedavilerinde kullanılan geniş spektrumlu yüksek doz  antibiyotik tedavileri nedeniyle ortaya çıkan ve antibiyotiklere direnç kazanmış Gram-negatif bakteri sujları ölümlere neden olur.) Bu sebeple günümüzde bilinçli ve uygun antibiyotik kullanımı çok önem kazanmaktadır. Bilinçli ve uygun antibiyotik kullanımının yaygınlaştırılmasında doktorlar kadar toplumun da bilgilendirilmesi ve eğitilmesi gereklidir.

Antibiyotikler, gerekli olduğu durumlarda, yeterli dozda ve sürede kullanılmasına rağmen bazı kişilerde istenmeyen yan etkilere yol açabilir. En sık görülen yan etkiler arasında anksiyete, bulantı, kusma, ishal, ciltte kızarık ve kaşıntılı alerjik döküntüler bulunur. Bu tür yan etkiler ilaç kesildiğinde ortadan kalkar. Ancak bu etkilerin dışında daha ciddi, hatta hayatı tehdit edecek düzeyde yan etkiler görülebilir (anafilaktik reaksiyon, diyalize girmeye götürecek kadar ciddi böbrek fonksiyon testlerinde bozulma gibi). Çoğu yan etkiler ilaç kesildikten sonra ortadan kalkmasına rağmen, bazı yan etkiler ilaç kesilse de uzun süreli ya da kalıcı problemlere yol açabilir.

Özellikle bazı çocuklarda sıklıkla gözlenen recurrent(tekrarlayıcı) üst solunum yolu enfeksiyonları, orta kulak iltihabı , sistit gibi durumlarda sık sık kullanılan antibiyotikler bu çocukların fizik motor ve mental gelişmelerinde yaşıtlarının gerisinde kalmalarına neden olur.

Türkiye'de 2005 ile 2009 yılları arasında bir milyar 100 milyon kutu civarında antibiyotik kullanılırken, ödenen para 8 milyar liraya yaklaştı.

Hem ülke ekonomisine hem de bireysel ve toplumsal sağlığa bu decece zararı olan  gereksiz antibiyotik kullanımının engellenmesi için hepimize görev düşüyor.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret190878