KOLALI İÇECEKLER

KOLALI İÇECEKLER :

Bir bardak kolanın içinde yaklaşık 30 adet küp (çay) şekerine eşdeğer,  şeker pancarından elde edilen şekerden 20 kat daha tatlı ve çok ucuz olan sentetik yüksek FRUKTOZ ŞURUBU bulunmaktadır.(Bu fruktoz şurubu genellikle GDO ‘lu mısırlardan ve enzim kullanma esasına dayalı oldukça karmaşık bir kimsayal süreç sonucu elde edilir .) Bu kalorilerden kaçmak adına tercih edilen  diyet içecekler bireyi kansere daha da yaklaştırmaktadır, çünkü  ASPARTAM  kanserojen gıdalar sınıfında kabul edilir.

170 santigrat derecede kavrulan, yanmış şekerden oluşan KARAMEL. Yanmış gıdaların kanserojen olduğunu çok uzun zamandır bilmekteyiz.

Normalde bir bardak suyun içine 30 tane küp şeker atıp eritirseniz bu yoğunlukta bir sıvıyı içemezsiniz , mide bulantısı ve kusmaya neden olur. Bu nedenle mide bulantısı engellemek adına  kolanın içine  bir  vücut atığı olan FOSFORİK ASİT eklenir.

Ayrıca kolanın içine onu gazlı hale getirmek için KARBONDİOKSİT (CO2)  ilave edilir.(Karbondioksit de vücut atığıdır. Çok içtiğinizde kanınızdaki oksijeni azaltırsınız.)

Bu tip içeceklerin pek çoğuna şeker içeriğinden doğan küflenmenin önlenmesi için Sodyum Benzoat (E211) katılmaktadır. Sodyum benzoat hücreleri ve hücre DNA’sını tahrip ederek, siroz,karaciğer ve Parkinson hastalığını tetikler.

Kolalı içeceklerin mimarı , 1886 yılında kurulan bir kola firması piyasaya sinir sistemini yatıştırıcı bir içecek olarak sunuldu ve içeriğinde 60mg KOKAİN ihtiva ediyordu. 1929 yılında KOKAİN Cola’nın formülünden çıkarılmış olsa da bugün hala içeriğinde kokain yapraklarından elde edilen öz olup olmadığı ile ilgili maalesef bir bilgi yoktur. Zaten COCA ismi de buradan gelir, COLA ismi ise kafein ihtiva eden  kola fındığından gelir. ( Bir kolalı içecek firması her sene 8 ton civarında kokain yaprağını Güney Amerika’dan ithal ediyor. www.cocaine.org )

Acaba formülü devlet  sırrı gibi saklanan KOLA ÖZÜTÜ  ‘nün içeriğinde neler var ?!!...

Bu tip içecekler alkol  gibi kolaylıkla BAĞIMLILIK yapmaktadır.

Şeffaf plastiklerin yapımında kullanılan Bisphenol-A(BPA) olarak adlandırılan kimyasal , kanserojen olma özelliğinin yanı sıra özellikle çocuklarda üreme organlarını ve beyin gelişimini etkiler.Kolalı içecekler yüksek asitli olduklarından dolayı pet şişelerle çok daha yoğun olarak etkileşime girer ve şişe içeriğine kolaylıkla karışır.

İçtiğiniz bir bardak kolalı içeceğin vücutta yarattığı asiditeyi nötrlemek için 32 bardak alkali su içmeniz gerekir.  Çeşitli kaynaklarda kolalı içeceklerin pH ‘sı 2,5-3,4 olarak geçmektedir.  Merak edip pHmetre ile ölçtüğüm kolanın pH’ sı 0,34 çıkmıştır!...

      Neden olduğu Hastalıklar ;

  • Yüksek şeker içeriği nedeniyle sahip olduğu kalori miktarı  şişmanlığa neden olur
  • Şeker metabolizması sonucu oluşan ve içilebilir olmasını sağlayan fosforik asit miktarından doğan yüksek asit içeriğini nötrlemek için vücut  kendi kalsiyum depolarını kullanır. Dolayısıyla kemik erimesi ve diş çürümesinin birincil  nedenidir.
  • Kolalı içeceklerin yüksek asit içeriği nedeniyle böbrek rahatsızlıkları ve böbreklerde taş oluşumuna neden olur.
  • Diyabet(şeker) hastalığına neden olur.
  • İçeriğindeki yüksek asit mide ekşimesine ve reflüye sebep olur.
  • Aç karnına içilen kolalı içecekler ülsere neden olmaktadır.
  • İçerdiği kafein nedeniyle damarlarda daralmaya (vazokonstrüksiyon) neden olduğundan yüksek tansiyon  sebebidir.

Son araştırmalar da kanserli hücrelerin en çok şekeri sevdiklerini ve gelişmelerini rafine şekere bağlı olarak arttırdıklarını ortaya koymaktadır. Gelişmiş tomografilerden olan PET’in  (positive emulsion tomograpghy) çalışma prensibi bu esasa dayanır. Kanser hücrelerinin henüz belirgin bir doku oluşturamayacak kadar küçük olduğu durumların tespitinde , radyoaktif olarak  işaretlenmiş glikoz (şeker) vücuda verilerek kanserli hücreler tarafından şekerin tutulumu olacağı varsayılarak görüntüleme yapıldığında kanserli hücrelerin çoğaldıkları saha tespit edilmiş olur.

 

İçeriğinde faydalı TEK bir ürün sayamadığımız bu sanayi içeceklerini kendimizden ve en çok da gelişme çağındaki çocuklarımızdan uzak tutma gerekliliğimiz sizce ne kadar?

 


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret190876