DEHİDRASYON

                               

Dehidrasyon, bedeninizin ihtiyacı olan sıvıyı  kaybetmesi demektir. İnsan vücudu normal fonksiyonlarını gerçekleştirebilmek için suya ihtiyaç duyar. Vücudunuz aldığınız sıvı miktarından daha fazlasını kaybederse dehidrasyon ortaya çıkar. İnsan vücudu susuz kaldığında, kullanılabilir suyu yeniden dağıtır ve düzenler.

Günümüzde sosyal alışkanlıkların etkisiyle tüketilen çay,kahve, kolalı içecekler gibi içecekler nedeniyle kişiler su tüketmemektedir. Bu içecekler nedeniyle susadıklarını hissetmemektedirler.

 Kronik dehidrasyon sonucu vücudumuzda neler olduğuna bakalım;

Kanın %95 ‘i su ve geri kalan %5’i şekilli elemanlardır.Kalp damar sistemi kapalı bir sistemdir.Kalp hücrelere kanı ve kandaki besin maddelerini ulaştırabilmek için belirli bir basınçta kanı pompalamaktadır.Vücut dehidrasyona girdiğinde kandaki çözücü madde olan su azalır.Bu kanın hacmen azalması anlamına gelmektedir.Esnek olan kan damarları damarlarda boşluk kalmaması için vücut kendini korumaya almakta ve damarları daraltmaktadır. (Eğer damarlarda boşluk kalacak olursa kan gazları bu boşlukları dolduracak ve damarlarımızın içinde hava kabarcıkları dolaşacaktır ki bu ölümcül sonuçlar doğuracaktır.) Kan damarlarının daralması neticesinde kalp hücrelere kanı ulaştırabilmek için daha yüksek basınçta kan pompalamak zorunda kalmaktadır.Tıpta bu bulgu HİPERTANSİYON olarak tanımlanmakta ve çeşitli antihipertansif ilaçlarla tansiyon kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır.

Histamin su alımını artırmak için susama mekanizmasını düzenleyen önemli bir nörotransmitterdir. Aynı zamanda susuz kalmış vücutta kullanılabilir suyun dağıtımından sorumludur. Her nefes verişimizde akciğerlerimizden verdiğimiz hava ile birlikte vücut su kaybetmektedir. Akciğerlerdeki hava keseciklerinin duvarları çok incedir ve nemli kalabilmek için her zaman suya ihtiyaç duymaktadırlar. Dehidrasyona giren vücutta histamin akciğerlerdeki hava kanallarını daraltarak su kaybını engellemeye çalışmaktadır.Bu daralma vücudun kendini koruma mekanizmasıdır.Tıpta bu bulgu ASTIM olarak tanımlanmakta ve çeşitli antihistaminik ilaçlarla kontrol altına alınmaya çalışılmaktadır.

 Bu sonuçlar vücudun uzun süre susuz kalmasının (kronik dehidrasyon) bir sonucudur. Yapılması gereken şey bol ve sağlıklı su içmektir.Günde kilogram başına 30-35 ml su içmemiz gerekmektedir.Unutulmaması gereken ise çeşitli sosyal alışkanlıklar neticesinde sürekli içtiğimiz çay, kahve, kolalı ve asitli içecekler vücutta diüretik etki göstermekte yani içtiğiniz hacmin iki 2-3 katı kadar vücuda su kaybettirmektedirler.Bu tip içecekler içmeye devam ettiğimizde su tüketimimizi artırmamız gerekmektedir.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret190878